Skip to content

World Food Day

We've gathered a selection of lesson planning packs—and free classroom resources, too—which we think are absolutely ideal to use with your class on or around World Food Day! Whatever World Day Events are happening at your school, you're sure to find something here to help with teaching and learning about food security, sustainable food chains, hunger, obesity or healthy diets.

  • Eat More Fruit and Vegetables

    Original price £10.00 - Original price £10.00
    Original price
    £10.00 - £10.00
    £10.00 - £10.00
    Current price £10.00

    This Year 1 DT 'Eat More Fruit and Vegetables' scheme of work is a great way to get your class excited about healthy eating as they explore a varie...

    View full details
    Original price £10.00 - Original price £10.00
    Original price
    £10.00 - £10.00
    £10.00 - £10.00
    Current price £10.00
  • Seaside Snacks

    Original price £12.00 - Original price £12.00
    Original price
    £12.00 - £12.00
    £12.00 - £12.00
    Current price £12.00

    These super Seaside Snack DT lessons for KS1 will get your class tasting, exploring and thinking about a range of foods. The first five lessons eac...

    View full details
    Original price £12.00 - Original price £12.00
    Original price
    £12.00 - £12.00
    £12.00 - £12.00
    Current price £12.00
  • Teddy Bear's Picnic

    Original price £12.00 - Original price £12.00
    Original price
    £12.00 - £12.00
    £12.00 - £12.00
    Current price £12.00

    Join Mr Bear and make a range of delicious picnic foods with your KS1 class. You'll learn about different types of foods and have the chance to exp...

    View full details
    Original price £12.00 - Original price £12.00
    Original price
    £12.00 - £12.00
    £12.00 - £12.00
    Current price £12.00
  • Perfect Pizzas

    Original price £10.00 - Original price £10.00
    Original price
    £10.00 - £10.00
    £10.00 - £10.00
    Current price £10.00

    This Year 2 DT 'Perfect Pizzas' scheme of work is a great way to get your class excited about healthy eating as they explore pizzas, discovering wh...

    View full details
    Original price £10.00 - Original price £10.00
    Original price
    £10.00 - £10.00
    £10.00 - £10.00
    Current price £10.00
  • Sandwich Snacks

    Original price £10.00 - Original price £10.00
    Original price
    £10.00 - £10.00
    £10.00 - £10.00
    Current price £10.00

    This Sandwich Snacks Year 3 lesson planning pack gives your KS2 class the chance to explore different food groups and learn how to translate these ...

    View full details
    Original price £10.00 - Original price £10.00
    Original price
    £10.00 - £10.00
    £10.00 - £10.00
    Current price £10.00
  • Seasonal Food

    Original price £12.00 - Original price £12.00
    Original price
    £12.00 - £12.00
    £12.00 - £12.00
    Current price £12.00

    Teach your KS2 class about seasonal food and seasonal cooking with these DT seasonality plans, recipes and activities. Includes detailed teachers n...

    View full details
    Original price £12.00 - Original price £12.00
    Original price
    £12.00 - £12.00
    £12.00 - £12.00
    Current price £12.00
  • Special Foods

    Original price £10.00 - Original price £10.00
    Original price
    £10.00 - £10.00
    £10.00 - £10.00
    Current price £10.00

    Food is an important aspect in many religious stories, festivals and celebrations. This Year 3/4 ‘Special Foods’ RE scheme of work gives your class...

    View full details
    Original price £10.00 - Original price £10.00
    Original price
    £10.00 - £10.00
    £10.00 - £10.00
    Current price £10.00
  • What is Fair Trade?

    Original price £7.00 - Original price £7.00
    Original price
    £7.00 - £7.00
    £7.00 - £7.00
    Current price £7.00

    This three-lesson ESR scheme of work continues the theme of ethical trading by teaching children about fair trade and its importance to farmers and...

    View full details
    Original price £7.00 - Original price £7.00
    Original price
    £7.00 - £7.00
    £7.00 - £7.00
    Current price £7.00
  • Where does our food come from?

    Original price £14.50 - Original price £14.50
    Original price
    £14.50 - £14.50
    £14.50 - £14.50
    Current price £14.50

    Take your children on a journey around the world, visiting farms in temperate, tropical, and Mediterranean climates. This exciting, new scheme of w...

    View full details
    Original price £14.50 - Original price £14.50
    Original price
    £14.50 - £14.50
    £14.50 - £14.50
    Current price £14.50
  • Food, Glorious Food Topic Bundle

    Original price £35.00 - Original price £35.00
    Original price
    £35.00
    £35.00 - £35.00
    Current price £35.00

    Download this delicious 'Food, Glorious Food' Topic Bundle containing four complete PlanBee schemes of work, meaning you have everything you need f...

    View full details
    Original price £35.00 - Original price £35.00
    Original price
    £35.00
    £35.00 - £35.00
    Current price £35.00
  • American Food

    Original price £10.00 - Original price £10.00
    Original price
    £10.00 - £10.00
    £10.00 - £10.00
    Current price £10.00

    Find out all about classic American favourite foods as well as the many, varied cultural influences that make American cuisine special.   #TheCompl...

    View full details
    Original price £10.00 - Original price £10.00
    Original price
    £10.00 - £10.00
    £10.00 - £10.00
    Current price £10.00
  • Bread

    Original price £12.00 - Original price £12.00
    Original price
    £12.00 - £12.00
    £12.00 - £12.00
    Current price £12.00

    Who doesn't love bread? Whether it is crusty baguette or a soft wholemeal loaf, everybody loves freshly made bread. This scheme takes children on a...

    View full details
    Original price £12.00 - Original price £12.00
    Original price
    £12.00 - £12.00
    £12.00 - £12.00
    Current price £12.00
  • Burgers

    Original price £12.00 - Original price £12.00
    Original price
    £12.00 - £12.00
    £12.00 - £12.00
    Current price £12.00

    Everyone loves a good burger! Bring burgers into your classroom this year with this delicious D.T. scheme of work for Year 5/6 children. These less...

    View full details
    Original price £12.00 - Original price £12.00
    Original price
    £12.00 - £12.00
    £12.00 - £12.00
    Current price £12.00
  • Great British Dishes

    Original price £12.00 - Original price £12.00
    Original price
    £12.00 - £12.00
    £12.00 - £12.00
    Current price £12.00

    This DT scheme of work for Y5/6 is packed with interesting information and practical activities to help your children learn all about great British...

    View full details
    Original price £12.00 - Original price £12.00
    Original price
    £12.00 - £12.00
    £12.00 - £12.00
    Current price £12.00
  • Food, Glorious Food Topic Bundle Cover

    Original price £0.00 - Original price £0.00
    Original price
    £0.00
    £0.00 - £0.00
    Current price £0.00

    Consolidate their knowledge of the food groups with these two differentiated 'Food Pyramid' word searches and get your class hunting for foods from...

    View full details
    Original price £0.00 - Original price £0.00
    Original price
    £0.00
    £0.00 - £0.00
    Current price £0.00
  • Blank Recipe Book Sheet

    Original price £0.00 - Original price £0.00
    Original price
    £0.00
    £0.00 - £0.00
    Current price £0.00

    Download this blank recipe book sheet to help you record your recipes. Why not take a look at our Cookery and Nutrition lessons for KS1 and KS2 or ...

    View full details
    Original price £0.00 - Original price £0.00
    Original price
    £0.00
    £0.00 - £0.00
    Current price £0.00
  • Where does our food come from? Word Search

    Original price £0.00 - Original price £0.00
    Original price
    £0.00
    £0.00 - £0.00
    Current price £0.00

    Challenge your children to find a range of technical vocabulary used to describe position, climate and farming with these two differentiated word s...

    View full details
    Original price £0.00 - Original price £0.00
    Original price
    £0.00
    £0.00 - £0.00
    Current price £0.00
  • Where does our food come from? Word Bank

    Original price £0.00 - Original price £0.00
    Original price
    £0.00
    £0.00 - £0.00
    Current price £0.00

    Support your children with their use of a range of technical vocabulary to do with location, farming and climate with this Geography word bank. Thi...

    View full details
    Original price £0.00 - Original price £0.00
    Original price
    £0.00
    £0.00 - £0.00
    Current price £0.00
  • Food Pyramid Word Search

    Original price £0.00 - Original price £0.00
    Original price
    £0.00
    £0.00 - £0.00
    Current price £0.00

    Download this handy free topic cover to use when teaching the 'Food, Glorious Food' Topic to your Year 3/4 class!

    Original price £0.00 - Original price £0.00
    Original price
    £0.00
    £0.00 - £0.00
    Current price £0.00